دل نوشته هاي احمدباباصفری
پروژه های دنیایی طرحی است برای آخرت

وضعيت MS در ايران و جهان

 

آقاي پروفسور جمشيد لطفي ( رئيس انجمن MS  ايران )

 

MS حدود سي سال پيش در ايران بيماري نا شناخته اي بود .گروهي علت آن را عدم تشخيص اين بيماري مي دانند. اگر چه به دلايل زير عدم تشخيص دليل مورد قبولي نيست : - اگر اين بيماري از گذشته وجود داشته و قابل تشخيص نبوده هم اكنون بايد اين بيماري نيز در افراد ميانسال مشاهده شود در حاليكه اكثريت اين بيماران در سنين پايين هستند .

        - در ده تا پانزده سال اخير كه بوسيله MRI تشخيص بهتري داده مي شود افزايش روز افزون مشاهده شده است .- اكثريت بيماران اعلام مي دارند كه علائم آنها در چند سال اخير مشاهده شده است .سوالي كه ايجاد مي شود اين است كه چرا ايران از يك منطقه اي كه تعداد كمي به اين بيماري مبتلا بوده اند به منطقه اي پر تراكم در اين بيماري تبديل شده است؟

  هنوز در كشورهاي خاور دور اين بيماري نادر است اما در كشورهاي خاور ميانه اين بيماري در حال ازدياد است .در ايران هيچ آمار دقيقي گزارش نشده است از جمله كارهاي تحقيقاتي موثر اين است كه مشخص شود آيا اين بيماري در قسمت هاي خاصي از ايران وجود دارد يا خير؟ ايران براي اين بررسي ايده آل است چون وضعيت آب و هوايي شمال و جنوب ايران بسيار متفاوت است از نظر پزوهشي بسيار اهميت دارد كه بدانيم در نقاط مختلف ايران پخش اين بيماري يكسان است يا خير؟شكي نيست كه اين بيماري داراي يك پخش جغرافيايي است .هر چه از خط استوا دور تر شويم اين بماري بيشتر ديده مي شود بنابراين پخش جغرافيايي اين مسئله را مطرح مي كند كه آيا يك عامل ويروسي در كار است؟!

آيا مربوط به آفتاب و ويتامين D است ؟!!

هنوز عامل محيطي اين بيماري ناشناخته است كه البته تءوري هاي مختلفي وجود دارد اما هنوز تئوري قطعي وجود ندارد كه مشخص كند عامل اصلي اين اين بيماري چيست گرچه مي دانيم عامل اين بيماري تعامل بين اين سه عامل است :

- زنتيك

- عامل محيطي

- عامل ايمونولوزي( دفاع بدن)

هر سه عامل مورد بررسي قرار گرفته و هر كدام طرفداراني دارد شايد جواب تعامل بين هر سه عامل باشد.

MS از نظر لغوي مخفف كلمه مالتيپل اسكلروزيس است مالتيپل يعني چند تا و اسكلروزيس آن تغيير سيگنالي است كه شما در ماده سفيد مغز مي بينيد . خوردگي غلاف ميلين ( ماده سفيد مغز ) پيش مي آيد ارتباطات را مختل مي كند كه بعد با ترميم آن اين اختلالات هم از بين خواهد رفت و مالتبپل يعني چند تا بودن در نقاط مختلف سلسله اعصاب و نيز در دفعات مختلفي كه اين بيماري دچار حمله مي شود . فاصله حمله هاي بيماري ممكن است هفته اي و ماهانه و سالانه باشد حتي ممكن است هر بيست سال يكبار اتفاق بيفتد انواع تيپيك در آغاز اختلال بينايي در يك چشم و معمولا همراه با درد است و ممكن است بينايي را به كل از بين ببرد و مدتي بعد بينايي بطور كامل باز گردد . تقريبا هيچ بيماري وجود ندارد كه در آن بينايي به طور كامل از بين برود و بعد بهبود يابد . نوع ديگر آن ممكن است با اختلالات نخاعي باشد حمله با اختلالات ادراري يا با اختلالات حركتي پاها و علائم حسي غير طبيعي كه تا حدي تعامل پا ها را در گير مي كند شروع شود . يك بيمار ممكن است بعد از سه ماه دچار معلوليت جدي شود و براي بيماري ديگر ممكن است با گذشت سي سال هيچ اتفاق جدي نيفتد .اين بيماري به دليل اينكه دوران جوا ني و بهترين سنين عمر شخص را درگير مي كند بايد مورد توجه بيشتري قرار بگيرد در مقايسه با بيماريهايي كه مثلا از سه سالگي شروع مي شوند و تا هفتاد سالگي ادامه دارند اين ويزگي مهمي است كه اين بيماري را از ساير بيماري ها متمايز مي سازد .

 ويزگي دوم اين است كه هيچ كدام از بيماري هاي ديگر تا اين حد در حال ازدياد نيستند. ما ازدياد را در بيماري هايي مثل صرع و سكته مغزي مشاهده نمي كنيم حتي مي توان گفت كه اين بيماريها رو به كاهش هستند. گرچه هنوز اين بيماري آنقدر شايع نيست. ما درباره يك بيماري صحبت مي كنيم كه در جمعيت هفتاد ميليوني سي هزار نفر به آن مبتلا هستند.

موضوع ديگر كه يك علامت سوال بزرگ ايجاد مي كنداين است كه بيشتر بيماران MS از طبقه تحصيل كرده اجتماعي هستند يا حد اقل اين موضوع در ايران چشمگير است. به عنوان مثال در ميان اين همه بيمار به ندرت كارگر ساختماني ديده مي شود .اين موضوع به اين خاطر نيست كه آنها به امكانات پزشكي دسترسي ندارند زيرا هنگامي كه بيماري آنها پيشرفت كرد متوجه بيماري آنها مي شويمMS يك بيماري شهري است.

 

 

 

MS چه افرادي را درگير مي كند و چرا ايجاد مي شود؟

 

 

آقاي دكتر شهرام ابو طالبي ( عضو هئت علمي دانشگاه علوم پزشكي)

MS نوعي بيماري است كه سيستم عصبي مركزي يعني مغز و نخاع را درگير مي كند اين بيماري را ملتيپل اسكلروزيس مي گويند زيرا هنگامي كه مغز را آسيب شناسي مي كردند مي ديدند كه يك قسمت هايي از بافت مغز بافت غير طبيعي پيدا كرده است و چون قسمت هاي متعددي را درگير كرده است به آن مالتيپل اسكلروزيس گويند.

چرا اين درگيري بوجود مي آيد ؟ اگر بخواهيم سيستم عصبي را به طور ساده شرح دهيم بايد گفت كه سيستم عصبي مانند يك سيم مي ماند كه از يك محل به محل ديگر جريان الكتريكي مي رساند . از يك جا دستور مي گيرد و به جاي ديگر تحويل مي دهد. ميليونها سيم در كنار يكديگر هستند و براي جلوگيري از اختلال اين سيمها به دور آنها يك روكش كشيده شده است كه همان غلاف ميلين است و مانع اختلال آنها با هم مي شود و سرعت هدايت را بالا مي برد . بيماري MS نوعي بيماري است كه كه در آن روكش سيم از بين مي رود در نتيجه عصب ها در كنار يكديگر ارتباط غير طبيعي پيدا مي كنند و آن جرياني كه بايد عبور كند به خوبي عبور نمي كند و به طور معمول اين غلاف پس از مدتي ترميم مي شود ممكن است فرد در اين حالت نا بينايي پيدا كند كه پس از چند هفته دوباره بينايي خود را به دست مي آورد كه اين خاصيت هاي بيماري MS است . اما اين روكش آنقدر تخريب و دوباره ساخته مي شود و يا آنقدر طولاني خراب مي شود كه سيم را خراب مي كند . به طور كلي بيماري MS اين است يعني در قسمتهاي مختلفي از مغز آن روكش سيم ( غلاف سفيد مغز ) از بين مي رود .

 

چرا اينم بيماري ايجاد مي شود ؟ علت آن هنوز براي كسي مشخص نشده است . به نظر نمي آيد فقط يك عامل در ايجاد آن نقش داشته باشد .عوامل متعددي هستند مانند زنتيك كه مهمترين عامل در نظر گرفته مي شود .

 

عامل مورد بررسي ديگر سيستم ايمني است زيرا به نظر مي آيد بدن در برابر سيستم ايمني تهاجم پيدا مي كند در حقيقت تئوري هاي مختلفي است شايد ويروس يا شايد عامل محيطي وارد بدن مي شود و بدن را حساس مي كند تا به غلاف ميلين حمله كند .

ديده شده اين بيماري در قسمت هاي مختلف دنيا شيوع مختلفي دارد . در امريكاي شمالي و اروپاي شمالي شيوع وسيعتري دارد و اين مناطق از مناطق پر شيوع هستند . شيوع بالا تر از سي در هزار را مناطق پر شيوع مي گويند . در مناطق استوايي كه مناطق كم شيوع هستند در هر هزار نفر كمتر از پنج نفر مبتلا هستند . وحشت اين بيماري به دليل شيوع آن نيست بلكه به دليل اين است كه اين بيماري در حال گسترش است و طبقه خاصي از جامعه را كه قشر فعال و پوياي جامعه هستند را در گير مي كند . اين بيماري در ايران متوسط الشيوع است يعني بين پنج تا  سي هزار مي باشد.

 سازمان جهاني ضريبي را براي بيماري ها قرار داده است كه ضريب نا توان كنندگي بيماري است . كه در اين ميان MS ضريب بالايي ندارد اما بيماريي مثل ميگرن جز سه بيماري اول است . بنابراين بايد يك نماي خوبي از MS  در ذهن باشد .MS داراي طيف وسيعي است و در صد كمي از بيماران MS نا توان مي شوند وبه همين دليل نبايد توصيف بدي از MS بوجود بيايد. در رابطه با همه گيري MS عامل محيطي خيلي موثر است . اگر فردي به يگژك منطقه پر شيوع مهاجرت كند و سن او زير پانزده سال باشد احتمال اينكه به MS مبتلا شود مانند افراد آن كشور است اما اگر بعد از پانزده سالگي مهاجرت كند احتمال ابتلا به MS همانند همانند مردم كشور خودش خواهد بود بنابراين يك عامل محيطي نقش ايفا مي كند. ژنتيك در مناطق مختلف ايران متفاوت عمل مي كند .

 مثلا در مناطق جنوبي كشور بيماري MS خيلي كم است ولي در تهران واقعا زياد است . بايد تصور بدي كه از MS در ذهن است پاك شود زيرا مهمترين عامل در زندگي بيمار مبتلا به MS انگيزه اي است كه براي زندگي دارد . 

 

 

 

آقاي دكتر جان بزرگي ( عضو هئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي )

 

به طور كلي در هر بيماري مثل MS به آنچه كه ضربه مي خورد تصور فرد از خودش است . وقتي كه به تصور فرد از خودش لطمه وارد شود اعتماد به نفس او پايين مي آيد به واسطه اين كه فرد فكر مي كند با يك مسئله فكر مي كند با يك مسئله چاره ناپذير مواجه است. به طور كلي اگر بخواهيم ريشه مسائل روانشناختي را به طور سطحي و سهده بيان كنيم چند نكته حائز اهميت است :

- فرد يك سري مسائل را از دوران كودكي با خود حمل مي كند و زندگي بزرگسالي خويش را تحت تاثير دوران كودكي قرار مي دهد.

- عامل ديگر فقدان اطلاعات است كسي كه اطلاعات نداشته باشد دچار استرس مي شود .

- عامل ديگر فقدان مهارت است . بعضي افراد اطلاعات كافي دارند اما مهارت ندارند.مهارت يعني تمرين اطلاعات كسب شده و اگر مهارت كسب نشود فرد دچار مشكل مي شود . ممكن است ما تئوري رانندگي را خوب بلد باشيم اما در عمل نتوانيم رانندگي كنيم . گاهي اوقات يك مشكل به اين دليل بوجود مي آيد كه ما مهارت نداريم . شيوه هاي مقابله با استرس نيز نوعي مهارت است ما معتقديم كه فرد براي مقابله با ا سترس بايد آموزش پيدا كند.

- عامل چهارم نحوه فكر كردن و نوع قضاوتي است كه رفتار ما را تعيين مي كند . اگر شما معتقد باشيد كه پنج دقيقه ديگر در جايي كه هستيد زلزله مي آيد در آنجا آرامش نداريد . اگر ما از مسائل كوچك فاجعه بسازيم يا پيش بيني منفي داشته باشيم وضعيت ما سخت تر مي شود . زندگي در شرايطي مانند MS به گونه است كه ما نمي توانيم پيش بيني كنيم .

دو فاكتور براي استرس وجود دارد :

- شرايط چقدر قابل پيش بيني است .

- شرايط چقدر قابل كنترل است .

اين دو فاكتوري است كه در زندگي كسي نباشد حتما استرس را تجربه مي كند.اگر ما بدانيم كه اين بيماري حتما كنترل مي شود يا بتوانيم پيش بيني كنيم كه چه اتفاقي خواهد افتاد شرايط بهتري خواهيم داشت. پس شش عامل باعث استرس مي شود:

 

- در كودكي چه اتفاقي افتاده است.

- فقدان اطلاعات

- فقدان مهارت

- نوع تفكر و قضاوت

- عدم توانايي برقراري و ارتباط با ديگران . ارتباط برقراركردن به ما آرامش مي دهد اينكه من بدانم اجازه دارم ديگران را دوست بدارم و ديگران نيز من را دوست داشته با شند استرس را كاهش مي دهد.

- موقعيتهاي چاره نا پذير . مسائلي مانند مرگ كه راه چاره اي ندارد تنها كاري كه مي شود كرد اين است كه تحمل فرد را بالا برد . بعضي از بيماريها كه درمان ندارند يا به سختي درمان مي شوند چنين شرايطي را براي فرد ايجاد مي كند .

 

وقتي روانشناسان هوش را تعريف مي كنند مي گويند :هوش ضرب دو عامل است.

- وقتي با مانعي روبرو مي شويم مانع را در خود جذب كنيم

- وقتي كه با مانعي برخورد مي كنيم و نمي توانيم آن را بر طرف كنيم بايد بتوانيم آن را دور بزنيم . كسانيكه استرس بالايي دارند ميزان استفاده آنها از هوششان پايين مي آيد . در اين صورت مي گوييم كه از هوش خوب استفاده نشده است . يعني وقتي در برابر مشكل قرار مي گيريم غصه مي خوريم در حاليكه مي توانيم هم غصه بخوريم و هم راه حلي پيدا كنيم. چون بعضي مسائل دردناك است ولي بايد راه حلي براي آن پيدا كنيم . اين شش فاكتور از عوامل استرس است كه همه آنها راه حل دارند.

 

استرس چطور چرخش پيدا مي كند ؟ به هر دليلي كه استرس ايجاد مي شود اول غدد و اعصاب را درگير مي كند در قدم بعد بدن درگير مي شود و بلا فاصله تمام مناطق سيستم سمپاتيك درگير مي شوند و سپس ذهن درگير مي شود . تفكر منفي مي شود و ذهن سطحي كار مي كند در اين صورت استرس و اضطراب خود به خود بالا مي رود ودر اين هنگام بدن بيشتر درگير مي شود واين چرخه همين طور ادامه پيدا مي كند. هر جا كه ما بتوانيم بر روي اين چرخه اثر بگذاريم و اين چرخه را برگردانيم مشكل حل مي شود . مثلا بعضي ها دارو استفاده مي كنند چون اين چرخه آنقدر بزرگ شده است كه بايد دارو مصرف كنند يا هر كاري كه به بدن آرامش دهد مثلا از خوردن و خنديدن گرفته تا دوش گرفتن . ما با دارو از راه اعصاب و روان وارد مي شويم . با تكنيكهاي رفتاري با كارهايي مثل ورزش وارد مي شويم . آنچه كه در يك موقعيت چاره نا پذير در ما مشكل ايجاد مي كند تصويري است كه ما از خودمان اين است كه ما وقتي به دنيا مي آييم در واقع هسته اي در وجود خودمان داريم به نام 

" خود " كه هسته اصلي شخصيت ماست . گروهي از روانشناسان معتقدند كه ما نيازي به هدايت نداريم . كافي است كه ما ببينيم همه خوبي ها در وجود خودمان مي باشد . ما خانواده فرهنگ و پول داريم براي رشد رواني ما همه اينها لازم است اما كافي نيست شرط كافي همان عشق است . همه ما به دنبال عشق بي قيد و شرط هستيم اگر يك نفر پيدا شود كه وجود ما را بي قيد وشرط دوست داشته باشد ما رشد رواني پيدا مي كنيم . آنچه كه مي تواند شرايط را مهيا كند تا ما بتوتنيم از قله بلند MS عبور كنيم تغيير اين خود است . مهمترين ركن اين تغيير اين است كه من بي قيد و شرط خودم را دوست داشته با شم و دنياي اطراف را دوست داشته باشم .

 

 

 

خانم دكتر ميترا جنوبي ( متخصص توان بخشي و طب فيزيكي )

چيزي كه در اسپا ستي سيته مي تواند موثر باشد استفاده از تحريكات مداوم روي آن عضو است . بطور مثال يك برس نرم را روي عضوي كه دچار اسپاسم شده بكشيم يا يك قالب يخ را روي عضو ماساژ بدهيم اين تحريكات مداومي كه روي عضو داده مي شود در سطح نخاع آن غعاليتهايي را كه از دوك مياني مي آيد و باعث اسپاستي سيته مي شود را مهار مي كند . يكي ديگر از مشكلات بيماران MS كه ما مي توانيم درماني براي آن ارائه دهيم اختلالات ادراري و مدفوعي است . اختلالات ادراري در بيست وپنج درصد از بيماران MS مشاهده مي شود كه ممكن است از احتياج سريع به دستشويي باشد تا اختلال كامل ادراري كه براي درمان آن بايد معلوم شود كه كدام نوع اختلال است و سپس با ورزشهاي ناحيه لگن درصد بسيار زيادي از اين اختلال برطرف مي شود . توصيه اي كه به بيماراني كه دچار اختلالات ادراري مي شود اين است كه در كنار ورزش و الكترو تراپي بايد مصرف روزانه خود را كنترل كنند . مصرف آب روزانه نبايد كمتر از  هزار و هشتصد ميلي ليتر در روز و بيشتر از دو هزار ميلي ليتر باشد . زيرا مصرف كم آب باعث مي شود شخص دجار يوبوست شود و مصرف زياد آب نيز دفعات ادرار فرد را زياد مي كند بنابراين شخص بايد يك مصرف ايده آل داشته باشد . روش ديگر استفاده از مانورهايي است كه روي استخوان آنها انجام مي شود . استفاده از كتترن هايي كه خود بيمار مي تواند به خودش تزريق كند راه حل ديگر است .

از مشكلات ديگر بيماران MS يبوست است مصرف آب مي تواند تا حد زيادي به درمان يبوست كمك كند . مواد فيبر دار هم با زياد كردن حجم مدفوع يبوست را برطرف مي كنند كه شامل سبزيجات و ميوه ها مي شود و اگر يبوست شدت زيادي داشت بايد از ملين ها استفاده كرد. بيشترين زمان دفع مدفوع در افراد بعد از صبحانه است و افرادي كه داراي اين مشكل هستند بايد بعد از صبحانه رفلكس دفع را تحريك كنند براي اين كار خوردن يك ليوان آب سرد قبل از صبحانه بسيار موثر است چون به دليل سرد بودن اعصاب معده را تحريك مي كند مجموع اين كارها در برطرف كردن مشكل بسيار موثر است .از مشكلات ديگر بيماران لرزه هايي است كه در افراد رخ مي دهد . ورزش در درمان اين لرزهها بسيار موثر است . به بيماران توصيه مي شود كه وزنه سبكي را به انتهاي عضوي كه دچار لرزه شده است ببندند و ورزش هاي تكراري را با آن انجام دهند اين عمل بسيار موثر است و مشكل بيمار را تا حد زيادي مرتفع مي كند.

 

درمانهاي دارويي MS

 

آقاي دكتر سعيد شاه بيگي (سردبير مجله مغز و اعصاب ايران )

 

بيشترين ميزان مطالعات در زمينه مغز و اعصاب مربوط به MS است كل مطالب در زمينه MS به اندازه حجم تمام نورولوژي است (صرع وسكته مغزي و ... ) در كتابهاي نورولوژي چاپ شده در سال هزارو نهصد و نود دقيقا نوشته شده است كه MS درمان ندارد اما هم اكنون در كتابها نوشته شده است كه MS درمان دارد . MS بيماري است كه قشر جوان را درگير مي كند و محدوده سني آن بين بيست تا چهل سال مي باشد . كلينيك MS در سال هزار و سيصد و هفتادو هفت راه اندازي شد در آن زمان آمپول آوانكس به تازگي وارد بازار ايران شده بود كه هزينه چهر عدد آمپول آوانكس يك ميليون تومان بود . هزينه بسيار زيادي بود . خوشبختانه چند سال بعد آوانكس رايگان شد چون به تاثير بسيار زياد آن پي بردند . آماري كه چند روز قبل اعلام شد ه است حاكي از اين است كه دويست و پنجاه ميليارد تومان برااي شش هزارو دويست بيمار هزينه مي شود . اين در حالي است كه كل در آمد بهداشتي كشور سه برابر اين مقدار است .

بيماري MS بيماري است كه سيستم هاي مختلف را درگير مي كند . اين بيماري با كمك متخصصين روانپزشكي و روانشناسي و مغز و اعصاب و ... قابل در مان است . براي درمان MS سه مرحله بايد طي شود :

- درمان حمله

- درمان نگهدارنده

- درمان علامتي

درمان حمله: حمله يعني چه ؟ حمله به علامتي اطلاق مي شود كه بالاي بيستو چهار ساعت طول بكشد . بعضي بيماران ممكن است مبتلا به MS باشند اما براي مدت طولاني دچار حمله نشوند كه به آن MS خوش خيم مي گويند و ممكن است به بعضي از داروها احتياج نداشته باشند . بعضي از بيماران كه پيشرفت بيماري داشته اند دچار حمله مي شوند اما بهبودي پيدا مي كنند . اگر بيماري حمله دارد حمله دارد نگران كننده نيست و حمله علامت بدي نيست . يك توافق جهاني بين متخصصين جهان وجود دارد كه بايد بيمار در حمله پالس بگيرد . پالس يعني دوز بالاي متيل پردنيزولون . پالس پوكي استخوان و غيره نمي آورد زيرا پالس دوره محدودي دارد و تال شش بار در سال هم توصيه مي شود

درمان نگهدارنده : در سال هزار و نهصد و هشتادو سه اينترفرون ساخته شد. هنگام حمله اينترفرون نخاع كاهش مي يابد بنابراين به اين نتيجه رسيدند كه با تزريق اينترفرون بيمار بهبود مي يابد . اما با تزريق اينترفرون گاما مشكلات بيمار افزايش پيدا كردبا مطالعه بر روي اينترفرون متوجه شدند كه اينترفرون موثر است اما نه از نوع گاما بلكه نوع ديگري از اينترفرون به نام بتا اينترفرون . اولين تحول در بيماري MS تاييد اينترفرون توسط سازمان دارو و تغذيه امريكا بود . بنابراين اينترفرون وارد بازار شد كه شامل  آوانكس و ربيف و بتا فرون است . اين دارو براي تكرار نشدن حمله بسيار موثر است . خوشبختانه اينترفرون ها عوارض ندارند تنها عوارض آنها اينست كه ممكن است بيمار بعد از تزريق اول تب كند . اينترفرون ها بيست و پنج  تا سي درصد در بهبود بيماري نقش دارند .

داروي چهارم كه توسط اسرائيل ساخته شد گلاتيرامر يا كوپاكسون است كه توسط انجمن دارو و تغذيه امريكا مورد تاييد قرار گرفت . مجموعا چهار دارو ساخته شد . ابتدا گفته شد كه دارو مي تواند تا دو سال استفاده شود كه پس از مدتي اين زمان به پنج سال تغيير كرد و هم اكنون گفته مي شود تزريق آن براي مدت ده سال هم بي مانع است . داروي ديگري نيز به نام ميتوكسانترون وارد بازار شد و براي بيماراني كه كمتر دچار حمله مي شدند و سير رشد بيماري آنها بسيار آهسته بود موثر شناخته شد. اخيرا كمپاني بايوژن امريكا دارويي به نام ناتال ايزوما يا تايسابرين ساخت كه تا هفتاد درصد موثر است . هنگاميكه اين دارو وارد بازار شد به طور ناگهاني متوجه شدند كه دو نفر از سه نفر بيماري كه تايسابرين دريافت كردند دچار عارضه شدند به همين علت FDA از ورود اين دارو جلوگيري كرد . خوشبختانه پس از بررسي هاي بسيار دانشمندان پي بردند كه مي توان از بروز چنين عارضه هايي جلوگيري كرد بنابراين تعداد داروهاي MS به شش عدد رسيد . البته دو تا سه داروي ديگر نيز تحت بررسي است . چند سال پيش مسئله پيوند استخوان براي درمان اين بيماري مصرح شد كه بازتاب خوبي در دنيا داشت زيرا از شش نفر بيمار تحت بررسي سه نفر آنها به طور كامل بهبودي حاصل كردند و بيماري سه نفر ديگر به طور ثابت باقي ماند . با اين حال درمان دارويي در برابر پيوند استخوان حرف اول را مي زند.

 

 

 

 

آقاي دكتر حميد كاظمي( متخصص اعصاب و روان – روانپزشك)

 افسردگي يكي از اختلالات شايع روانپزشكي است كه ممكن است كه ده تا پانزده درصد خانم ها افسردگي اساسي را تجربه كنند . افسردگي خفيف بسيار شايع است وممكن است فرد در طول روز خلق افسرده را بر اثر بعضي از ناكامي ها تجربه كند اما هنگامي افسردگي را به عنوان يك بيماري در نظر مي گيريم كه فرد حداقل دو هفته حالت افسرده داشته باشد . دو هفته افسردگي باعث مي شود كه علائمي در فرد بروز كند از قبيل افزايش يا كاهش اشتها و خواب فرد موجب بيقراري در فرد شود و تمركز اورا كاهش دهد. هنگامي فرد را دچار افسردگي مي دانيم كه آن اختلالات باعث افت عملكرد فرد شود . فرد هنگامي افسرده است كه در زمينه هايي از زندگي دچار مشگل شود .

چرا افسردگي در بيماران MS تا اين ميزان مورد توجه قرار گرفته است ؟ شايد يكي از دلايل آن شيوع افسردگي در بيماران MS نسبت به بيماري هاي مزمن ديگر است به همين دليل به دنبال يك علت ويژه هستند. شايد افسردگي ايجاد شده فقط به خاطر بيماري نباشد و پلاك هاي ايجاد شده باعث افسردگي شوند . شايد هم پديده ايمني كه MS را ايجاد كرده افسردگي را هم باعث شده است . تحقيقات زيادي انجام شده اما هنوز به نتيجه نرسيده اند كه آيا پلاكها در افسردگي بيماران MS موثر هستند يا خير ؟ هر وقت براي فرد يك مشكل ايجاد شود يا فرد وارد يك بيماري شود يك سيكل به وجود مي آيد و يك مدت طول مي كشد تا فرد با مشكلش كنار بيايد . اين سيكل با افسردگي همراه است. ولي اگر تا دو ماه افسردگي پا بر جا باشد مي پذيريم كه فرد در حال كنار آمدن با مشكل است اما اگر از دو ماه تجاوز كند يا در دو ماه افسردگي آنقدر شدت بيابد كه فرد نتواند شادي را تجربه كند و زندگي او مختل شده باشد فرد دچار افسردگي شده است . در مورد درمان افسردگي بايد گفته شود افسردگي دو نوع درمان دارد :

دارويي

غير دارويي

داروهاي ضد افسردگي به دو دسته تقسيم مي شوند كه شامل داروهايي نظير        مي باشد و درمان غير دارويي از طريق شناخت درماني مي باشد . ضميمه افسردگي ديد مني فرد نسبت به خودش و جهان پيرامون خود و آينده است . فرد فكر مي كند كه ارزشضي ندارد و زندگي براي او بي ارزش است. او از رابطه با ديگرانلذت نمي برد اين طرز تفكر باعث افسردگي فرد مي شود و بيمار درگير تفكر هاي مني مي شود اين سيكل منفي افسردگي را تشديد مي كند . در شناخت درماني به بيمار آموزش داده مي شود كه چگونه افكار مني را به مثبت تبديل كند . افرادي كه با ديد مثبت به اتفاقات نگاه مي كنند هميشه شاد و افرادي كه با ديد منفي مي نگرند هميشهع عصبي هستند . مسئله ديگري كه در بيماران MS به فراواني ديده مي شود خشم است . خشم را به دو دسته تقسيم كرده اند:

خشم دائمي

خشم موقت

خشم دائمي خفيف است و فرد به علت ابتلا به بيماري هميشه خشمگين است كه چرا او به اين بيماري مبتلا شده است كه اين موضوع با شنلخت درماني قابل اصلاح است . خشم و استرس ذاتا چييزي بدي نيست . زندگي بدون خشم واسترس يكنواخت و كسل كننده است در مورد خشم دائمي فرض است كه فرد به سمت تكنيك حل مسئله نزديك مي شود ععني فرد به سمتي مي رود كه مسئله اي باعث خشم او شده را حل كند .

خشمهاي لحظه اي به خاطر عدم توانايي انجام كارهايي كه قبلا قادر به انجام آن بوده و يا بي حوصلگي و ... به انسان دست مي دهد . تكنيكهاي مختلفي براي كنترل اين خشم وجود دارد. يك تكنيك قديمي وجود دارد كه طبق آن در در آن هنگام نبايد كاري انجام دهيد تا عدد ده بشماريد .  relaxation نيز مي تواند خشم را كنترل كند يا موسيقي مورد علاقه را بلند بخوانيم و موارد ديگر

در هنگام خشم تمركز به هم مي خورد و مشكل ايجاد مي كند كارهايي كه احتياج به تمركز دارد را صبحها يا بعد از ظهر ها انجام دهيد . در آن واحد بر روي دو موضوع فكر نكنيد. جدا جدا انجام دهيد تا تمركز بهم نخورد.

 

 

آقاي دكتر شمس ( عضو هئت علمي دانشگاه )

هنگاميكه يك عضو خانواده با يك بيماري مواجه مي شود و به دليل تصاويري كه از قبل در ذهن داريم بيماري وحشتناكي محسوب مي شود ولي اين تصاوير به اندازه قابل توجهي غير واقعي است و ممكن است جز بزرگترين استرس هايي باشد كه ما با آن مواجه مي شويم و اين استرس براي ما عواقبي دارد. هنگامي كه مي خواهيم با يك شرايط stressful كنار بياييم انرژي رواني صرف مي كنيم تا حدي كه با شرايط جديد كنار بياييم براي شرايطي كه تا ديروز نبوده و امروز اتفاق افتاده انرژي زيادي مصرف مي شود و اينجاست كه افراد خانواده دچار استرس مي شوند و بيمار دچار افسردگي مي شود . بيماراني كه مبتلا به MS هستند تا پنجاه درصد مبتلا به افسردگي هستند هنگامي كه شخص مبتلا به افسردگي مي شود از لحاظ فكر و تصميم گيري بهم مي ريزد در اين هنگام خانواده هم احتياج به كمك رواني دارد. در بيمار خستگي رخ مي دهد كه در بين بيماران تا هشتاد درصد شيوع دارد. خستگي مي تواند از علائمي باشد كه فرد را زمين گير مي كند . عوامل مهمي مهنند افسردگي و استرس بر روي خستگي تاثير بسياري دارد. عوارضي كه ممكن است براي خانواده پيش بياورد اين است كه تصميم گيري را مختل مي كند و به هر دست آويزي چنگ مي زند . مورد ديگري كه براي خانواده پيش مكي آيد احساس گناه است . چه كردم كه زنم به اين بيماري مبتلا شده است . نتيجه اين گونه فكر كردن چيست ؟همه انرژي ومنابع خانواده صرف بيمار مي شود و به اعضاي ديگر خانواده كمتر توجه مي شود.

 

 

تغذيه در MS     مهرناز شاملو

 

حفظ سلامت كلي، جسمي ، در افراد مبتلا به ام . اس  و هر نوع بيماري يا حتي فرد سالم بسيار مهم است. ابتدا بايد بدانيم تغذيه سالم چيست و به چه

 معناست؟ يعني رژيم غذائي كه موارد زير در آن رعايت شود :

1-     تنوع غذائي در رژيم غذايي روزانه وجود داشته باشد.

2-     در استفاده از هيچ ماده غذايي افراط و تفريط نشود و ميانه روي در مصرف مواد مغذي حفظ شود.

3-     در مصرف چربي ها و شيريني ها صرفه جويي شود.

روزانه از مواد غذايي به ترتيب زير استفاده شود:

11 – 6  سهم از گروه نان و غلات كه شامل :   30  گرم نان يا  يك سوم برنج پخته يا نصف ليوان ماكاروني پخته يا نصف ليوان بلغور يا جو پخته يا يك سيب زميني كوچك. 

5  -3  سهم از گروه سبزي ها كه هر سهم شامل :  1   ليوان سبزي خام خردشده ، مثل : ( هويج ، كاهو، كلم، گوجه فرنگي)  يا نصف فنجان سبزي پخته  ، مثل : ( كدو ، لوبيا سبز، قارچ ، شلغم )

 4 – 2  سهم از گروه ميوه ها شامل يكي از اين موارد:  1  عدد ميوه متوسط ، مثل:  سيب يا پرتقال  يا  يك برش هندوانه  يا خربزه    يا نصف ليوان ميوه هاي كوچك ، مثل : گيلاس يا  نصف ليوان آبميوه يا كمپوت  يا يك چهارم ليوان از برگه ها

 

3  - 2   سهم از گروه لبنيات شامل : يك ليوان شير يا سه چهارم ليوان ماست يا يك قوطي كبريت پنير

در ضمن كره و خامه جزء گروه لبنيات طبقه بندي نمي شود.

3 – 2  سهم از گروه گوشت ، تخم مرغ ، حبوبات : 

هر سهم گوشت شامل : يكي از اين موارد است : يك قطعه   «  1  در   4   در  5 » سانتي متر گوشت قرمز بدون چربي يا نصف ران يا ثلث سينه مرغ يا يك قطعه  « 1  در 3  در 5 »  سانتي متر ماهي يا يك عدد تخم مرغ يا نصف ليوان حبوبات پخته ميل : ( نخود و لوبيا و ...)

مطالعات نشان داده است كه رژيم غذايي مناسب، به ويژه اگر در مراحل ابتدائي  بيماري شروع شود، باعث كند شدن سير بيماري و كاهش ميزان ناتواني كلي در دراز مدت       مي شود. همچنين اين بيماران به علت كم تحركي ناشي از بيماري و استفاده از كورتن مستعد پوكي استخوان هستند و با يك رژيم غذايي مناسب مي توان، از پوكي استخوان جلوگيري نمود.

مطالعات ثابت كرده اند كه : چربي حاوي اسيدهاي چرب امگا 3  باعث تخفيف بيماري      ام . اس مي شوند. اين اسيدهاي چرب در : ( روغن ماهي و سبزيجات و بعضي از انواع آجيل ، مانند : گردو وجود دارد. مصرف سه عدد گردو در روز، ماهي و سبزي توصيه   مي شود.

همچنين چربي ماهي داراي: ويتامين د  مي باشد كه در بيماري ام . اس باعث تخفيف شدت بيماري و جلوگيري از پوكي استخوان مي شود.

 موادغذايي افزايش دهنده انرژي :

شير سويا، سيب، ماست و پرتقال غذاهاي كند هضم بوده و منبع انرژي پايدار و يكنواختي را فراهم مي آورند.


 

ضمناً نكات زير را نيز ، مدنظر داشته باشيد :

-                           واقع بين باشيد. تغييرات كوچك را به مرور ايجاد كنيد، قدمهاي كوچك بهتر از پرشهاي بزرگ عمل مي كنند.

-                           ماجراجو باشيد. سليقه و ذائقه خود را به مصرف انواع مختلف و متنوع غذاها عادت دهيد، و با جستجو براي يافتن غذاهاي جديد و سالم و لذت بردن از آنها دايره انتخاب خود را توسعه دهيد.

-                           متعادل باشيد. ميزان غذاي دريافتي خود را با فعاليت روزانه خود تطبيق دهيد و تنها بر روي يك وعده يا يك روز خاص تمركز نكنيد.

-                           هوشيار باشيد. از آنچه مي خوريد لذت ببريد. تناسب و تعادل درغذا به معني كنارگذاشتن همه غذاهاي مورد علاقه نيست، به مقادير كمتر و دفعات كمتر نيز از اين غذاها ميل كنيد.

-                           فعال باشيد. فعاليتهاي جسمي موردعلاقه خود را پيدا كرده و در طول زندگي همواره از آنها لذت ببريد.

 

متخصصان ام. اس همان رژيم غذائي كم چربي مملو از فيبر كه  : ( به ذرات موجود در ، مواد غذائي خصوصاً سبزيجات و ميوه جات مي گويند، كه امكان جذب آنها وجود ندارد. رژيم غذائي پر از فيبر، رژيم حاوي ميوه و به خصوص سبزيجات فراوان است. علاوه بر آن، در پيشگيري از يبوست و بسياري از مشكلات مربوط به هضم غذا مفيد است) آن كه به همه مردم توصيه مي شود را براي همه افراد مبتلا به ام . اس مناسب و مفيد مي دانند.

چون نوع غذا و چگونگي مصرف آن به ذائقه هر كسي بستگي دارد، ايجاد تغييرات غذايي ممكن است، براي افراد مشكل باشد. اگر برخي معتقدند كه رژيمهاي خاص غذائي و شركت در برنامه هاي ورزشي فشرده و سنگين براي افراد مبتلا به ام. اس ضروري هستند . و حتي آنرا به عنوان يك روش درماني توصيه مي كنند، ولي توصيه علمي اين است كه : افراد مبتلا به ام. اس مانند، سايرين رژيم غذائي متعادل و كم چربي خود را حفظ كرده و همراه با آن از يك برنامه ورزشي متعادل  روزانه بهره ببرند.

كاستن چربي از رژيم غذائي   « به خصوص چربي اشباع شده يا جامد» نه تنها ميزان كالري دريافتي را كاهش مي دهد، بلكه خطر بروز بيماريهاي قلبي يا سكته مغزي را كم   مي كند. استفاده گهگاهي از شيريني بلامانع است ولي اجازه ندهيد، نوشيدنيهاي شيرين     ( نوشابه و شربت و شيريني جات) قسمت عمده رژيم غذائي شما را اشغال كند.

پس همانطور كه گفته شد، بايد مقادير متنوعي از ( حبوبات، ميوه جات و سبزيجات) را به عنوان اساس رژيم غذائي خود انتخاب و مصرف كنيد. مواد موجود در اين گروه، حاوي مقادير قابل توجهي از  ويتامين ها ، املاح و كربوهيدراتها و ساير اجزاء مفيد مهم غذائي هستند، كه مي توانند احساس سيري و رضايت شما را بويژه در ميان وعده ها فراهم كنند.

 

[ پنجشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۸۶ ] [ 9:45 ] [ عبهر ]

تاثير كامپيوتر و اينترنت بر كودكان و نوجوانان


نويسنده:
احمد بابا صفري

چكيده:
فناوري كامپيوتر بطور وسيع در جامعه گسترش پيدا كرده است و با تمامي جنبه هاي زندگي از مدرسه تا محل كار، خدمات بانكي، خريد و فروش، پرداخت ماليات و حتي راي گيري تلفيق شده است. امروزه اين فناوري نقش مهمي در زندگي كودكان ايفاء مي كند واين نقش بسرعت در حال افزايش است. بطوريكه تعداد كودكان 17-2 سال كه كامپيوتر را در منزل استفاده مي كنند از 48% در سال 1996 به 70% در سال 2000 صعود كرده است. استفاده از اينترنت نيز از 15% به 52% دراين دور‌ه 5 ساله افزايش پيدا كرده است. اما آيا اين فناوري زندگي كودكان را بهبود مي بخشد.
علي رغم جنبه هاي مثبت از قبيل جنبه هاي آموزشي و ارائه خدمات ارتباطي و ... رايانه و اينترنت جنبه هاي منفي نيز دارد. استفاده كنترل نشده كامپيوتر بويژه وقتي با ديگر فناوري ها از قبيل تلويزيون همراه باشد كودك را در معرض خطر اثرات مضر آن بر تكامل فيزيكي، اجتماعي و رواني قرار مي دهد. كه از آنها مي توان به مشكلات بينايي، صدمات سيستم اسكلتي، چاقي، اثر بر مهارتهاي اجتماعي، مشكلات ارتباطي در خانواده و اعتياد الكترونيكي اشاره كرد.در صورتيكه كامپيوتر صحيح استفاده شود اثرات مثبتي دارد . با رعايت نكاتي هنگام استفاده از كامپيوتر مي توان مطمئن شد كه استفاده از كامپيوتر زندگي كودكان را در حال و آينده بهبود مي بخشد.از آنجائيكه كامپيوتر در همه جاي زندگي حاضر است، مهم است كه بفهميم چگونه اين تكنووژي مي تواند رشد و تكامل كودكان را بهبود ببخشد يا منحرف كند.


كليدواژه‌ها: كامپيوتر- اينترنت- كودكان – نوجوانان

مقدمه:
فناوري كامپيوتر بطور وسيع در جامعه گسترش پيدا كرده است و با تمامي جنبه هاي زندگي از مدرسه تا محل كار، خدمات بانكي، خريد و فروش، پرداخت ماليات و حتي راي گيري تلفيق شده است(1). مهمترين تغييراتي كه اين فن آوري بوجود آورده بوسيله مارشال مك لوهان در يك عبارت خلاصه شده است و آن تبديل جهان به يك دهكده جهاني است. بدين معنا كه مردم نقاط مختلف در كشورهاي سراسر كره زمين به مثابه يك دهكده امكان برقراري ارتباط با يكديگر و اطلاع از اخبار و رويدادهاي جهاني را دارند(2). امروزه اين فناوري نقش مهمي در زندگي كودكان ايفاء مي كند واين نقش بسرعت در حال افزايش است(3). بطوريكه تعداد كودكان 17-2 سال كه كامپيوتر را در منزل استفاده مي كنند از 48% در سال 1996 به 70% در سال 2000 صعود كرده است. استفاده از اينترنت نيز از 15% به 52% دراين دور‌ه 5 ساله افزايش پيدا كرده است. سرعت انتشار اينترنت 9 برابر سريعتر از راديو، 4 برابر سريعتر از كامپيوترهاي شخصي و سه برابر سريعتر از تلويزيون بوده است(1). تحقيقات دلالت دارد كه 149 ميليون نفر در سراسر دنيا به شبكه اينترنت مرتبط هستند كه به ميزان 12% در هر ماه افزايش پيدا مي كند(4). بررسي هاي آماري در سال 2000 بيانگر اين مطلب است كه كودكان سن 7-2 سال بطور متوسط 34 دقيقه در روز از كامپيوتر استفاده مي كنند كه اين زمان با افزايش سن طولاني تر مي شود(5-2 سالگي 27 دقيقه در روز، 11-6 سالگي 49 دقيقه در روزو 17-12 سالگي 63 دقيقه در روز) (1).
بطور متوسط كودكان آمريكايي 3-1 ساعت درروز از كامپيوتر براي انجام تكاليف مدرسه، صحبت با دوستان بطور آن لاين و بازي كردن استفاده مي كنند.90% كودكان سن مدرسه در اين كشور به كامپيوتر دسترسي دارند(5).

 


كشور ما از نظر بهره مندي از اينترنت در بين 178 كشور جهان رتبه 87 را دارد كه بر اساس طبقه بندي اتحاديه جهاني مخابرات جزء كشورهاي متوسطبشمار مي رود. 35% استفاده كنندگان اينترنت را قشر جوان تشكيل مي دهند و ميانگين صرف شده براي اينترنت 52 دقيقه در هفته بوده است(2).
اما آيا فناوري كامپيوتر زندگي كودكان را بهبود مي بخشد؟ از آنجائيكه كامپيوتر در همه جاي زندگي حاضر است، مهم است كه بفهميم چگونه اين تكنووژي مي تواند رشد و تكامل كودكان را بهبود ببخشد يا منحرف كند.

روش كار:
با استفاده از تايپ كلمات كليدي در قسمت جستجوي سايتهاي
yahoo و google ونيز مطالعه كتب موجود در كتابخانه ، مطالب مربوط به تاثير اينترنت بر كودكان ونوجوانان كه معتبر بوده و قبلا در مجلات وكتب چاپ شده بود جمع آوري شده و بصورت مقاله تدويني حاضر جمع بندي و خلاصه گرديد.

محتوي:
علي رغم جنبه هاي مثبت از قبيل جنبه هاي آموزشي و ارائه خدمات ارتباطي...رايانه و اينترنت جنبه هاي منفي نيز دارند(6). استفاده كنترل نشده از كامپيوتر بويژه وقتي با ديگر فناوري ها از قبيل تلويزيون همراه باشد كودك را در معرض خطر اثرات مضر آن بر تكامل فيزيكي، اجتماعي و رواني قرار مي دهد. فعاليت فيزيكي و تعاملات اجتماعي براي سلامت و خلاقيت كودك ضروري است در حاليكه اگر كودك مدت زمان زيادي را در مقابل صفحه كامپيوتر بگذراند او را از ورزش و ديگر فعاليتهاي كه براي تكامل وي مفيد مي باشد بي بهره مي كند. بعلاوه كودكان ممكن است در معرض محتويات خشن و جنسي كه در حد سن آنها نيست قرار گيرند(1). دسترسي به چنين مطالبي ممكن است كاملا تصادفي يا عمدي باشد. هر دو اين طريق دستيابي مورد توجه متخصصان بوده است و هشدارهاي مكرر داده شده كه صدمات بهداشت رواني از طريق اين گونه برنامه ها به كودكان و نوجوانان بويژه در ايجاد مسائلي مانند انحرافات جنسي، خشونت، اعتياد، رفتارهاي ضد اجتماعي، سست شدن مباني خانواده، اشاعه جرم و جنايت در طيف وسيع در بسياري موارد جبران ناپذير است(6).اين مشكلات را مي توان در سه گروه فيزيكي، اجتماعي و رواني طبقه بندي نمود كه در ذيل به شرح آنها مي پردازيم.

مشكلات جسمي:
مشكلات بينايي:
به اعتقاد پزشكان كودكاني كه به مدت طولاني از كامپيوتر استفاده مي كنند در معرض خطر نزديك بيني قرار مي گيرند(7). اگرچه 70% بزرگسالاني كه به دليل نگاه ممتد به صفحه مانيتور و كار طولاني مدت با كامپيوتر به علائم سندرم بينايي كامپيوتر مبتلا هستند(8) تحقيقات نشان داده است كه كودكان بدلايل ذيل براي ابتلا به اين سندرم مستعدتر هستند:
- عدم توجه به مسائل بهداشتي و سلامت خود. ممكن است ساعتها در مقابل صفحه كامپيوتر بنشينند و بر آن تمركز كنند.
- عدم بيان مشكلات بينايي توسط كودكان و ناديده گرفتن آنها.
- ايستگاههاي كاري كامپيوتر اغلب متناسب با وضيعت بالغين طراحي مي شود و براي كودكان مناسب نمي باشد.
براي پيشيگري از سندرم بينايي كامپيوتر در كودكان بايد:
- قبل از شروع مدرسه معاينه كاملي از چشم كودكان از نظر ديد نقاط دور و نزديك صورت گيرد.
- ايستگاههاي كاري كامپيوتر متناسب با وضيعت كودكان طراحي شود.
- فاصله بين مانيتور و چشم كودك 28-18 اينچ توصيه مي شود. فاصله كمتر از 18 اينچ براي كودكان مضر است.
- والدين بايد از رفتارهاي كه بر مشكلات چشمي دلالت مي كند آگاه باشند از قبيل قرمزي چشم، مالش مكرر چشمها، سردرد، پوزيشن هاي غير معمول، شكايت از تاري ديد و خستگي چشم(5).
- استفاده از پوششهايمخصوص صفحه كامپيوتر(7).

صدمات سيستم اسكلتي:
مشكلات نواحي مچ، گردن و پشت ، كودكاني را كه طولاني مدت از كامپيوتر استفاده مي كنند، تهديد مي كند. اين مشكل با وضيعت قرارگيري كودك در حين كار با كامپيوتر در ارتباط است(9). براي پيشگيري از اين صدمات:
1) پوزيشن صحيح قسمت فوقاني بدن در حين كار با كامپيوتر حفظ شود:
- پشت بوسيله صندلي حمايت شود.
- در حين نشستن بر روي صندلي نبايد بر عقب زانوها فشار وارد شود.
- پاها روي سطحي محكم(كف زمين يا بر روي سطح شيب دار) قرار گيرد .
- سر بر روي گردن متعادل باشد.
- زاوي‌ه بين ساقه پا و ران بيش از 90 درجه باشد.
- مچ بطور خنثي قرار گيرد( زاويه كمتر از 15 درجه).
 

پسر بچه 6 ساله

 

دختر بچه 10 ساله


دختر بچه 12 ساله
 2) يك محل كار نرمال طراحي شود. فضايي كه كودك بتواند به آن دسترسي پيدا كند. به راحتي بنشند بدون اينكه بدنش را بطور نامتناسب خم كند يا بپيچاند.
3) وضيعت صفح‌ه كامپيوتر را چك كنيد.صفخ‌ه كامپيوتر طوري قرار گيرد كه كودك بدون اينكه گردنش را به عقب و جلو خم كند آنرا به راحتي ببيند.
4) وجود تجهيزات مناسب در محل كار: صندلي راحت-ميز ثابت- صفحه كليد سطح پايين با شيب منفي- موس در سايز مناسب براي كودك.
5) صفح‌همانيتور عاري از گردو غبار باشد و نور كافي موجود باشد.
6) مدت زمان استفاده از كامپيوتر كنترل شود. زيرا صدمات فيزيكي با طول مدت استفاده از كامپيوتر در ارتباط است(10).

Observe how you child uses the computer and then adjust the workstation arrangement so that s/he is working in the most neutral posture that you can achieve


چاقي:
كودكاني كه مدت طولاني در مقابل كامپيوتر مي نشينند‏‏، فعاليتهايشان از فعاليتهاي مورد نياز سلامتي (از قبيل ورزش) دور مي شود در نتيجه خطر چاقي افزايش پيدا مي كند(11). براي به حداقل رساندن خطر چاقي توصيه مي شود كه مدت استفاده از كامپيوتر به 2-1 ساعت در روز محدود و بر فعاليتهاي از قبيل ورزش تاكيد شود(1).
تشنج اپيلپتيك: تشنج بطور اوايه بوسيله شكل خاصي از اپي لپسي ايجاد مي شود. اپي لپسي حساس به نور زماني ايجاد مي شود كه كودك حساسيت بالايي به نورهاي لرزان دارد در اين حالت زماني كه در مقابل نورهاي درخشان كامپيوتر و فلاش هاي ناشي از بازي هاي رايانه‌اي قرار مي گيرد تشنج آغاز مي شود. علايم متنوع مي باشد كه شامل سردرد، تغيير در ميدان بينايي، سرگيجه، گيجي، كاهش آگاهي و تشنج مي باشد. بمحض توقف استفاده كامپيوتر علائم ناپديد مي گردد(11).

اثر اينترنت بر مهارتهاي اجتماعي:
علي رغم اينكه اينترنت بعنوان يك فناوري شگفت آور معرفي شده است بر مهارتهاي اجتماعي افراد اثرات منفي دارد(4).بهترين راه براي كشف خود زماني كه كودك در حال رشد و يادگيري است، تعامل با ديگر كودكان مي باشد. يادگيري از طريق تجربه و تحريك حسها اتفاق مي افتد،كه زماني كه كودك از كامپيوتر استفاده مي كند كمتر اتفاق مي افتد. كليك كردن بر موس و بازيهاي رايانه‌اي پيشرفت مناسب مهارتهاي اجتماعي كودك را به تاخير مي اندازد.زماني كه كودك به اينترنت معتاد شد، انگيزه اش براي تعامل با ديگران كم مي شود كه خود اثرات منفي بر ارتباط شخصي و تعاملات اجتماعي دارد(12).
مطالعات اخيرنشان مي دهد كه استفاده از اينترنت سبب ايجاد احساس بدبختي، تنهايي و بطوركلي كاهش سلامت رواني مي شود. اشخاصي كه از اينترنت بيشتر استفاده مي كنند دوستي ها را كمتر حفظ كرده، زمان كمتري با خانواده صحبت مي كنند، استرسورهاي بيشتري را تجربه كرده اند و احساس تنهايي و افسردگي مي كنند(4).

اينترنت و خانواده:
اينترنت امروزه جايگاه ويژه اي در ساختار زندگي خانواده ها پيدا كرده است و كامپيوتر به عنوان يك وسيله اما با كاربردي متفاوت تر ، متنوع تر و شخصي تر وارد خانه شده و عرصه زندگي اجتماعي را دچار تغيير و تحول نموده و روابط اجتماعي جديدي با ويژگيهاي نوين در جامعه حاكم مي سازد(2).
دليل اصلي خانواده ها از خريد كامپيوترو ارتباط با شبكه اينترنت در منزل آموزش مي باشد. والدين اعتقاد دارند كه اين ابزار نگرش كودك را به مدرسه بهبود مي بخشد. اما با گسترش سريع استفاده از اين فناوري سوال مهمي كه ايجاد مي شود تاثير آن بر ارتباطات بين اعضاي خانواده است. استفاده از اينترنت به چند دليل بر روابط خانواده تاثير مي گذارد:
- استفاده از اينترنت يك فعاليت زمانگير است پس مي تواند مدت تعامل كودك با خانواده اش را كاهش دهد.زمان اختصاص داده شده براي تعامل با يكديگر پيش شرط ارتباط با كيفيت مي باشد. در يك مطالعه 50% خانواده ها بيان كردند كه مدت زماني كه آنلاين هستند كمتر باهم صحبت مي كنند و 41% موافق يادگيري رفتارهاي ضد اجتماعي در اين مدت بودند.
- اينترنت كشمكش هاي جديدي را در خانواده ايجاد مي كند. وجود فقط يك كامپيوتر در منزل رقابتي بين كودك و والدين براي استفاده از كامپيوتر ايجاد مي كند كه گاهي سبب كشمكش مي شود.
- استفاده از صفحات وبي كه از نظر محتويات متناسب سن كودك نمي باشد سبب بحث و كشمكش بين وادين و كودكان مي شود.
- گاهي كشمكش ناشي از دستيابي كودكان به اطلاعات خصوصي والدين مي باشد.
- والدين نگران هستند كه اينترنت كودك را از ساير فعاليتها منحرف كند و همچنين اثر ايزوله كننده اي بر او داشته باشد(13).

اعتياد الكترونيكي:
مطالعات نشان داده است كه الگوهاي رفتاري اعتياد در بين مصرف كنندگان سنگين اينترنت وجود دارد. بررسي ها شيوع آن را از 6% تا بيش از 80% گزارش كرده اند(4). نگران كننده ترين جنبه اعتياد به اينترنت، آسيب ديدن كودكان است. آنهاد به راحتي به بازيهاي چند نفره حتي بخشهاي مبتذل وابسته مي شوند(14).
معتادين به اينترنت ساعتهاي بسيار طولاني در طول روز را به استفاده از اين وسيله ارتباطي مي گذرانند به نحوي كه عملكرد شغلي واجتماعي آنها تحت تاثير قرار مي گيرد، كارشناسان اين نوع استفاده غير طبيعي از اينترنت را اصطلاحا اعتياد به اينترنت مي نامند. علت اعتياد به اينرنت در بسياري از اين افراد، دستيابي به راهي براي سركوبي اضطرابها و تنش هاي زندگي است به گفته پژوهشگران احتمال اعتياد به اينترنت در افراد گوشه گير و افرادي كه در ارتباطهاي اجتماعي و بين فردي خود مشكل دارند بيش از سايرين است(15).
علايم شناخته شده اين اختلال شامل:
الف) استفاده از كامپيوتر براي خوشگذراني، شادي يا تسكين استرس.
ب) احساس تحريك پذيري غير قابل كنترل و افسردگي زماني كه از آن استفاده نمي كنند.
ج) صرف زمان طولاني و هزينه زياد براي نرم افزار و سخت افزار، روزنامه ها و فعاليتهاي مربوط به كامپيوتر.
د) بي خيال شدن نسبت به كار، مدرسه و خانواده(4).
 

به آنهايي كه نمي توانند از صفحه كامپيوتر دور شوند توصيه مي شود:
- به يك شبكه حمايت شده و سالم متصل شوند.
- زماني كه حس مي كنند بايد كامپيوتر را روشن كنند با كسي تماس بگيرند و با او صحبت كنند. اين روش رفتار شناختي است به اين ترتيب به افراد كمك مي شود تا الگوي ذهني خود را دريابند و بدانند چگونه بايد آنرا تغيير دهند(14).

بازيهاي رايانه‌اي:
امروزه گسترش بازيهاي الكترونيكي و رايانه‌اي به تهديد بزرگ براي قشر جوان تبديل شده است و اين امر مي تواند به بروز بيماريهاي رواني و افسردگي در قشر جوان نيز منجر شود. امروزه دسترسي كودكان و قشر جوان به بازيهاي الكترونيكي به سادگي امكان پذير است در حالي كه اكثر والدين نسبت به خطرات استفاده بيش از حد اين بازيها بي اطلاع هستند. در گذشته بازيها از طريق ارتباط كودكان با يكديگر انجام مي شد اما امروزه كودكان از زمان درك و فهم اين بازيها بيشترين ساعات روز را صرف اينگونه بازيها مي كنند در حالي كه اين ارتباط هيچگونه رابطه عاطفي و انساني ايجاد نمي كند و در صورتيكه اگر بازيها فكري نيز نباشد تاثير گذاري نامطلوب بر روحيات كودك خواهد داشت(16).
تاثير بازيهاي رايانه‌اي بويژه در ايجاد خشونت در كودكان و نوجوانان است. تحقيقات نشان مي دهد كه تاثير بازيها ي رايانه‌اي بر رفتار خشونت آميز كودكان و نوجوانان بستگي به وجود چند عامل دارد. اولين عامل اينكه درجه شدت خشونت در بازي چه اندازه است. دوم توانايي كودك براي تشخيص و تميز بين دنياي تخيلي و واقعيت زندگي است. عامل سوم قدرت كودك براي مهار كردن تمايلات و انگيزه هاي وجودي است و بلاخره عامل چهارم چارچوب ارزشي است كه كودك در آن رشد كرده است و يا هم اكنون زندگي مي كند و نيز ارزشهايي كه در متن و محتوي بازي مستتر است(6).


 

تحقيقات اخير دلالت دارد كه بازيهاي رايانه‌اي سبب صدمات مغزي طولاني مدت مي شود. بازيهاي رايانه‌اي فقط قسمتهاي از مغز را كه به بينايي و حركت اختصاص دارد تحريك مي كند و به تكامل ديگر نواحي مغز كمك نمي كند.كودكاني كه ساعتهاي زيادي را به بازي اختصاص مي دهند لب فرونتالشان تكامل پيدا نمي كند. لب فرونتال نقش بسزايي در تكامل حافظه، احساس و يادگيري دارد. افرادي كه لب فرونتال آنها تكامل پيدا نكرده بيشتر مستعد اعمال خشونت آميز هستند و كمتر توانايي كنترل رفتارهايشان را دارند.
در مقابل فعاليتهايي مانند محاسبات رياضي فعاليت اين قسمت از مغز راتحريك مي كند(17،18).
بازيهاي رايانه‌اي پر تحرك باعث بروز بيماريهاي استخواني و عصبي در ناحيه دستها و بازوها مي شود(19). يكي از دلايل شب ادراي در كودكان بازيهاي ترسناك رايانه‌اي مي باشد(20). در بازيهاي رايانه‌اي كودك به تنهايي بازي مي كند و گاه بدون برنامه ريزي ساعتها مشغول بازي مي شود. تجربيات دوران كودكي در بزرگسالي تداوم مي يابد. فردي كه منفعل بازي مي كند تا انتهاي عمر منفعل مي شود(21).برخي خانواده ها مانع انجام بازيهاي الكترونيكي از سوي فرزندان خود مي شوند و در واقع با مخالفت كردن فرزندان را نسبت به استفاده از اين بازيها حريص تر مي كنند و از طرفي كودكان از هر فرصتي حتي پنهاني سعي در استفاده از اين بازيها دارند(16).

نتيجه گيري:
در چند سال اخير كامپيوتر و اينترنت به تدريج تا حدي جاي تلويزيون را گرفته است و احتمال مي رود كه در آينده اي نزديك نقش عمده تري از تلويزيون را در زندگي كودكان و نوجوانان داشته باشد(6). در صورتيكه از اين فناوري صحيح استفاده شود اثرات مثبتي دازد(2). در حالي كه تحقيقات بيانگر خطراتي ناشي از كاربرد بي رويه و غلط از آن است كه تمامي كاربران بويژه كودكان را تهديد مي كند. براي اطمينان از استفاده بهينه و اينكه كامپيوتر زندگي كودكان را در حال و آينده بهبود ببخشد، بطوركلي توجه به پيشنهادهاي زير كمك كننده است:

- آشنايي والدين با كامپيوتر و گذراندن دوره هاي آموزشي در اين زمينه و در صورت لزوم يادگيري برخي نكات از كودكان.
- صحبت با كودكان در مورد نحوه استفاده از كامپيوتر از سوي آنان و خطراتي كه در هنگام آنلاين شدن ممكن است آنها را تهديد كند.
- قرار دادن كامپيوتر در مكاني از منزل كه بتوان فعاليتهاي كودك را تحت نظر داشت.
- محدود كردن زمان استفاده از كامپيوتر، در صورتيكه وي از تماسهاي اجتماعي خود كاسته باشد. استفاده بيش از حد از كامپيوتر معمولا نشانگر يك مشكل است.
- همراهي با كودكان هنگام حضور آنان در اتاق هاي گفتگو اينترنتي .
- بررسي نامه هاي الكترونيكي كودكان و حذف پيام هاي نامتناسب.
- استفاده از نرم افزارهاي فيلتر كننده براي جلوگيري از مشاهده محتويات نامناسب. چنين نرم افزارهايي همچنين مي توانند نشاني تمام سايتهاي كه كودك به آنها سر زده را ثبت كنند تا والدين بعدا آنها را بررسي كنند. البته هيچ يك از نرم افزارها نمي توانند جايگزين همراهي والدين با كودكان شوند(21).
- برنامه ها متناسب با رشد و تكامل كودك باشند(6).
- تشويق كودك به تعامل با خانواده بجاي استفاده بيش از حد از كامپيوتر.
- كامپيوتر بعنوان ابزار مكمل آموزشي باشد نه تنها راه آموزشي(4).
- تهيه برنامه هاي آموزشي براي والدين، معلمين و ديگر افرادي كه با كودكان كار مي كنند.
- پژوهشهاي در مورد اثرات استفاده از كامپيوتربر تكامل فيزيكي، هوشي، عقلي، اجتماعي و رواني كودكان انجام گيرد(1).

 

[ دوشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۸۶ ] [ 7:48 ] [ عبهر ]

دعاء فرج

(اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ

 عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي

كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً

 وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها

 طَويلاً).

[ جمعه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۶ ] [ 19:9 ] [ عبهر ]
اگر فکر می کنید ...   

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر فکر می کنید تحمل ادامه کار در محل کارتان را ندارید ٬ اگر فکر می کنید مافوقتان یک دیو بی شاخ و دم است ٬ اگر فکر می کنید مسئولین فعلی سازمانتان بی لیاقت تر از آن چیزی هستند که نشان می دهند ٬ اگر فکر می کنید اموال و دارایی های سازمان (بیت المال) با مدیریت ضعیف مسئولین به هدر می رود ٬ اگر فکر می کنید برای کسی مهم نیست که در سازمان ها چه می گذرد ٬ اگر فکر می کنید بوی مافیای سازمانی به مشام می رسد ٬ اگر فکر می کنید ...

بر خدا توکل کنید و فقط تحمل داشته باشید ٬‌ مطمئن باشید شما اولین و آخرین منتقد به شیوه های سنتی اداری نیستید ٬ اگر رئیس اداره یا هر مافوق دیگری علیه شما موضع گرفت ٬‌ از کوره به در نروید ٬ متین باشید و از عقل خود کمک بگیرید ٬ از مشاوره با نخبگان و پیش کسوتان غافل نشوید ٬ سریعاً تصمیم به انتقال نگیرید ٬‌ در ازاء این فشارها که قطعاً بر جسم و روان شما اثر نامطلوب می گذارند ٬ به مطالعه و تعمق روی بیاورید ٬‌ از انعکاس ایرادات به مقامات بالا دست (استانی و کشوری) نهراسید ٬ انصافاً دولت کنونی ٬ شرایط خوبی برای اصلاحات بوجود آورده است ٬ رئیس جمهور شجاع است ٬ پس می توان امیدوار بود .

در عین حال مراقب دام بدبینی هم باشید ٬‌ از تعجیل در قضاوت اجتناب کنید و از خدا بخواهید تنهایتان نگذارد و در مسیر عمر ٬ با صاحبان اندیشه و خردمندان ٬ هم صحبتتان کند .

انشاءالله

[ دوشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۸۶ ] [ 19:20 ] [ عبهر ]
Gif 1
[ شنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ ] [ 8:50 ] [ عبهر ]
درباره وبلاگ

از آنجا كه از دوران كودكي عادت بر آن بود كه آغازين سخنان قصه ها را از زبان راويان اخبار و طوطيان شكر شكر شيرين گفتار نقل ميكردند ما هم بر آن شديم تا نقش اين راويان وطوطيان شكر شكر شيرين گفتار رابازي كنيم .
القصه...

امکانات وب